Uyku Apnesi ve Horlama Sendromu

Uyku apnesi sendromu nedir?

Apne nefes durması olarak tanımlanmaktadır. Kişinin dil arkası bölgesinin ve yutak çevresindeki dokuların gevşek olması ve bunun sonucunda hava yolunun tıkanması sebebi ile açığa çıkan uyku apnesi sendromu; solunum 10 saniyenin üzerinde durması olarak da tanımlanabilmektedir. Horlama problemi yaşayan her insanda uyku apnesi sendromu görülmemektedir ancak ciddi horlama problemi olan insanların mutlaka kontrol altında tutulması gerekmektedir. Öyle ki uyku apnesivücudun yeterli oranda oksijen almasını engellemektedir. Bu nedenle uzun süreçte özellikle kalp damar hastalıkları ya da felç gibi ciddi hastalıklara neden olabilmektedir.

Uyku apnesi hangi sıklıkla görülür?

Uyku apnesi problemi yapılan araştırmalar sonucunda toplumun %3’ünde görülmektedir. Genellikle 50 yaş üzerindeki ideal kilonun üzerinde olan erkeklerde karşılaşılan uyku apnesi problemi belirtileri şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Ağız kuruluğu
  • Baş ağrısı
  • Gündüz uyuyakalma
  • Sabahları zor uyanma
  • Yorgunluk
  • Gece sık idrara çıkma
  • Özellikle baş, boyun ve göğüs bölgesinde terleme

Uyku apnesinin teşhisi

Uyku apnesi teşhisi konulmuş kişilere; ideal kilolarını korumaları, sigara kullanıyorlar ise sigarayı bırakmaları ve uyku öncesinde alkol tüketmemeleri önerilmektedir. Aynı zamanda doğru pozisyonda uyumak da şikayetleri ortadan kaldıracak niteliktedir. Gerekli uyku testleri ve ayrıntılı bir muayene sonucunda CPAP kullanımı ile tedavi ya da cerrahi yöntemler uygulanabilmektedir.

Horlama nedir ve en çok kimlerde görülür?

Horlama, nefes alıp verme sırasında solunum yolunda bulunan cidarlara havanın çarpması sonucu çıkan ses olarak tanımlanmaktadır. Solunum yolunda bulunan dokuların ve kasların gevşemesi sonucunda darlık artmakta ve horlamadaha da şiddetli bir hal alabilmektedir.

Horlama erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülmektedir. Bunun sebebi ise erkeklerde yağlanmanın boyun bölgesinde ve karın çevresinde oluşmasıdır. Karındaki yağlanmanın diyaframa uyguladığı baskı ile göğüs içi basınç oranı artmakta ve bunun sonucunda da horlama meydana gelmektedir. Aynı zamanda kas gevşetici ilaç kullanan, ideal kilonun üzerinde olan ve sık alkol tüketen insanlarda da horlama problemi yaşanmaktadır.

Horlama ne zaman dikkate alınmalıdır?

Horlama problemi basit horlama olarak tanımlanan türde solunum düzensizliği yaratmıyor, uyku sorunlarına neden olmuyor şekilde yaşanıyorsa izlenmesi yeterlidir. Ancak horlama problemi; solunum yolunun tıkanmasına neden oluyor, uyku apnesine yol açıyor ve kişinin yaşam kalitesini düşürecek ciddiyette seyrediyor ise mutlaka dikkate alınmalı e bir kulak burun boğaz uzmanına başvurularak gerekli tetkikler yaptırılmalıdır.

Randevu için lütfen formu doldurunuz

Bizimle buradan iletişime geçerek randevu talep edebilirsiniz.

TOP